Lisemiz

Cağaloğlu Anadolu Lisesi 2006-2007 eğitim öğretim yılından itibaren Hazırlık+4 yıl olmak üzere 5 yıllık eğitim veren Türkiye’nin seçkin okullarından biridir.

Her yıl Hazırlık sınıfına 180 öğrenci alınmaktadır. CAL’da sınıf başına düşen öğrenci sayısı 8 ile 30 arasında değişmektedir. Almanca’nın yanı sıra ikinci dil olarak İngilizce eğitimi verilmektedir. CAL, müfredat laboratuar okulu statüsünde yer aldığı için eğitim amaçlı tüm teknolojik araç gerece sahiptir. Okulumuzda öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına açık ADSL bağlantılı bilgisayar laboratuarı, sözel dersler için kullanılan Sosyal bilimler odası, fizik, kimya, biyoloji laboratuarları, zooloji ve teknoloji müzesi, felsefe odası, kütüphane, kapalı spor salonu, konferans salonu, sinevizyon salonu bulunmaktadır. Ayrıca okulumuzda yatılı kız pansiyonu, kantin ve yemekhane bulunmaktadır.

70 öğretmenin görev yaptığı okulumuzda Almanca dersleri, Alman bölüm başkanlığının koordinasyonuyla merkezi Köln’de bulunan “Bundesverwaltungsamt” tarafından görevlendirilmiş 9 Alman öğretmen ve deneyimli 11 Almanca öğretmenlerimizle yürütülmektedir. Bu yetkin dil öğretimi sayesinde okulumuz öğrencileri eğitimlerinin sonunda “Deutsche Sprachdiplom” (DSD) C1, B1 veya A2 alabilmektedirler.

Deutsches Sprachdiplom, C1 geçerliliği süresiz olan bir dil diplomasıdır. Almanca’nın en yüksek seviyesini belirtir. Uluslar arası geçerliliğe sahiptir. Bu diploma ÖSS’de herhangi bir bölüm kazanan öğrenciye Almanca eğitim veren bütün üniversitelere tekrar bir dil sınavına girmeye gerek kalmadan doğrudan öğretime başlama hakkı tanır. B1 ise, yine süresiz geçerliliği olan bir dil diploması olup ÖSS’de herhangi bir bölüm kazanan öğrenciye uluslar arası alanda Almanca eğitim veren bütün üniversitelerin hazırlık sınıfına kayıt yaptırma hakkı tanımaktadır.

Scroll to Top